Odpowiedź na pozew o rozwód

Otrzymałeś z sądu pozew o rozwód. Zazwyczaj wraz z pozwem otrzymujesz pismo, w którym sąd zobowiązuje Cię do złożenia odpowiedzi na pozew – najczęściej w terminie 14 dni.

I tu pojawia się pierwszy problem – czy termin ten dotyczy dni kalendarzowych, czy roboczych ? Zapamiętaj: termin liczymy w dniach kalendarzowych. Czyli – jeśli przesyłka z sądu została odebrana np. przed świętami Bożego Narodzenia, w czasie świąt także biegnie termin do złożenia odpowiedzi na pozew o rozwód.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dzień wolny lub świąteczny jest ostatnim dniem terminu – przykładowo, jeśli termin do złożenia odpowiedzi na pozew o rozwód upływa 26 grudnia, możesz złożyć odpowiedz 27 grudnia.

Odpowiedzi na pozew o rozwód nie musisz składać osobiście w sądzie – możesz wysłać ją listem poleconym. Trzeba przy tym pamiętać o zachowaniu potwierdzenia nadania listu. Nie ma znaczenia, czy list dojdzie do sądu przed upływem wyznaczonego terminu – ważne, aby w terminie został nadany.

Jeśli składasz pismo osobiście w sądzie, przygotuj dla siebie kopię, na której pracownik biura podawczego potwierdzi złożenie pisma – jest to tzw. prezentata.

O tym, co powinna zawierać odpowiedź na pozew o rozwód, napiszę w kolejnym wpisie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis: